Filmowe hity z ostatniej dekady – nasze ulubione tytuły!

bek1n11 maja, 2023

W ostatniej dekadzie na ekrany kin weszło wiele niezapomnianych filmów, które zrobiły ogromne wrażenie na widzach. W tym artykule omówimy kilka naszych ulubionych tytułów, które warto obejrzeć.

Joker

 

Joker

Film „Joker” z Joaquinem Phoenixem w roli głównej, to dla nas absolutny hit ostatniej dekady. Film opowiada historię postaci z komiksów Batman, przedstawiając ją w inny sposób niż zwykle. Wielu widzów uważa, że rola Phoenixa była niesamowita i zasługuje na uznanie.

Fabuła

„Joker” opowiada historię Arthura Flecka, mężczyzny, który pragnie zostać komikiem, ale spotyka wiele trudności. Z czasem jego życie zaczyna się zmieniać, co prowadzi go do niebezpiecznej przemiany.

Tematyka

Film porusza wiele trudnych tematów, takich jak przemoc, choroby psychiczne oraz nierówności społeczne. Jednocześnie, „Joker” ukazuje, jak łatwo można utracić poczucie rzeczywistości.

Odbiór filmu

„Joker” spotkał się z pozytywnym odbiorem krytyków i widzów. Film zdobył aż 11 nominacji do Oscara, w tym za najlepszy film, reżyserię i scenariusz oryginalny.

 

Incepcja

„Incepcja” to kolejny film, który zrobił na nas duże wrażenie. Ten thriller sci-fi, wyreżyserowany przez Christophera Nolana, to jedna z najoryginalniejszych produkcji ostatnich lat.

Fabuła

Film opowiada historię grupy specjalistów, którzy próbują przeprowadzić incepcję – wszczepienie myśli w czyjś umysł. W trakcie tej misji, bohaterowie borykają się z nieprzewidywalnymi konsekwencjami.

Tematyka

„Incepcja” porusza wiele ważnych tematów, takich jak rzeczywistość, czas, pamięć i tożsamość. Film zmusza widza do zadawania sobie trudnych pytań o to, co jest prawdziwe, a co nie.

Odbiór filmu

„Incepcja” została bardzo dobrze przyjęta przez krytyków i widzów. Film zdobył cztery Oscary, w tym za najlepszą scenografię i efekty wizualne.

 

Avengers: Koniec gry

Nie mogliśmy pominąć w naszym zestawieniu filmu, który był jednym z największych hitów ostatnich lat – „Avengers: Koniec gry”. Ten film opowiada historię superbohaterów, którzy muszą połączyć siły, aby pokonać złowrogiego Thanosa.

Fabuła

„Avengers: Koniec gry” to epicki film, który stanowi zwieńczenie całej sagi o superbohaterach z uniwersum Marvela. Bohaterowie muszą zmierzyć się z największym zagrożeniem, jakie kiedykolwiek pojawiło się na Ziemi.

Tematyka

Film porusza wiele ważnych tematów, takich jak przyjaźń, poświęcenie, nadzieja i walka ze złem. „Avengers: Koniec gry” pokazuje, że nawet największe problemy można pokonać, jeśli działa się razem.

Odbiór filmu

„Avengers: Koniec gry” spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyków i widzów. Film zarobił ponad 2,7 miliarda dolarów na całym świecie i stał się jednym z najbardziej dochodowych filmów w historii.

 

La La Land

Nie mogliśmy pominąć w naszym zestawieniu także filmu muzycznego, który zdobył wiele nagród i uznanie krytyków – „La La Land”. Ten film, wyreżyserowany przez Damiena Chazelle’a, to hołd dla złotej ery Hollywood.

Fabuła

„La La Land” opowiada historię miłości między Sebastianem, pianistą jazzowym, i Mią, początkującą aktorką. Para musi zmierzyć się z trudnościami, które stawia przed nimi życie i ich własne ambicje.

Tematyka

Film porusza wiele ważnych tematów, takich jak marzenia, ambicje, miłość i pasja. „La La Land” pokazuje, że czasami trzeba ryzykować, aby osiągnąć swoje cele.

Odbiór filmu

„La La Land” zdobył aż sześć Oscary, w tym za najlepszą reżyserię i najlepszą muzykę oryginalną. Film spotkał się także z pozytywnym odbiorem krytyków i widzów.

 

Parasite

Nie moglibyśmy zakończyć naszego zestawienia bez filmu, który zdobył wiele nagród i wyróżnień, w tym Oscara za najlepszy film – „Parasite”. Ten film, wyreżyserowany przez Bong Joon-ho, to mocna krytyka klas społecznych.

Fabuła

„Parasite” opowiada historię rodziny Ki-taek, która żyje w biedzie, ale stara się znaleźć sposób na polepszenie swojego losu. Gdy syn Ki-taeka zostaje zatrudniony jako nauczyciel angielskiego u zamożnej rodziny Parków, cała rodzina zaczyna układać spiskowe plany.

Tematyka

„Parasite” to film, który krytykuje nierówności społeczne i wyśmiewa ludzi, którzy uważają się za lepszych od innych. Film pokazuje, że biedni ludzie są często pozbawieni szans i że system społeczny działa na niekorzyść wielu ludzi.

Odbiór filmu

„Parasite” zdobył wiele nagród i wyróżnień, w tym cztery Oscary, w tym za najlepszy film, najlepszą reżyserię, najlepszy scenariusz oryginalny i najlepszy film międzynarodowy. Film spotkał się z pozytywnym odbiorem krytyków i widzów na całym świecie.

 

Grawitacja

Nie mogliśmy pominąć w naszym zestawieniu filmu science-fiction, który zapiera dech w piersiach – „Grawitacja”. Ten film, wyreżyserowany przez Alfonsa Cuaróna, to opowieść o dwóch astronautach, którzy zostają uwięzieni w kosmosie po zderzeniu się ich statku z meteorem.

Fabuła

„Grawitacja” opowiada historię doktor Ryan Stone i Matta Kowalskiego, którzy zostają uwięzieni w kosmosie, gdy ich statek zostaje zniszczony w wyniku zderzenia z meteorem. Muszą walczyć o przetrwanie i powrót na Ziemię, przy czym każda sekunda może oznaczać śmierć.

Tematyka

„Grawitacja” to film, który porusza temat przetrwania w skrajnych warunkach oraz odwagi i determinacji, jakie są potrzebne, by przezwyciężyć trudności. Film porusza także tematy takie jak samotność, strata i nadzieja.

Odbiór filmu

„Grawitacja” zdobył wiele nagród i wyróżnień, w tym siedem Oscarów, w tym za najlepszą reżyserię, najlepsze efekty specjalne i najlepszą muzykę oryginalną. Film spotkał się także z pozytywnym odbiorem krytyków i widzów, którzy chwalili m.in. wizualną i dźwiękową oprawę filmu oraz grę aktorską.

 

Avengers: Wojna bez granic

Nie mogliśmy pominąć w naszym zestawieniu filmu akcji, który stał się jednym z największych hitów ostatniej dekady – „Avengers: Wojna bez granic”. Ten film, wyreżyserowany przez braci Russo, to epicka opowieść o superbohaterach z Marvel Cinematic Universe.

Fabuła

„Avengers: Wojna bez granic” opowiada historię Thanosa, który chce zdobyć wszystkie kamienie nieskończoności, by zniszczyć połowę życia we wszechświecie. Superbohaterowie z całego świata muszą połączyć siły, by powstrzymać jego plany i uratować świat.

Tematyka

„Avengers: Wojna bez granic” to film, który porusza temat walki dobra ze złem oraz odwagi i poświęcenia, jakie są potrzebne, by obronić to, co się kocha. Film porusza także tematy takie jak przyjaźń, lojalność i rodzina.

Odbiór filmu

„Avengers: Wojna bez granic” zdobył wiele nagród i wyróżnień, a także stał się jednym z najbardziej dochodowych filmów w historii. Film spotkał się także z pozytywnym odbiorem krytyków i widzów, którzy chwalili m.in. epicką skalę filmu, humor i grę aktorską.

Podobne artykuły:

Kategoria